W przemyśle niezależnie od tego, o jakie procesy produkcyjne chodzi, zawsze bardzo ważne będą kontrole i rodzaje badań, które mają wskazać ewentualne niedociągnięcia. Kluczową rolę w wielu branżach będą wygrywać badania UT, a więc ultradźwiękowe. Będą one bardzo ważne zarówno, jeżeli chodzi o kontrolę jakości, a także diagnostykę maszyn. Wykorzystuje się je również wtedy, gdy dokonane mają być pomiary poziomu cieczy i trzeba na przykład wykryć pęknięcia w rurociągach. Mają także powszechne zastosowanie w branży budowlanej, ponieważ dzięki nim gwarantowana jest skuteczna ocena jakości betonu. Poza tym mogą także wykrywać defekty strukturalne w elementach metalowych.
Co gwarantują badania ultradźwiękowe?
Przede wszystkim głównym celem takich badań jest określenie kondycji, w jakiej będzie się znajdować badany element. Tak więc badania UT, wykonywane przykładowo przez DE-TECH https://de-tech.pl/badania-ultradzwiekowe/ pozwalają zlokalizować ewentualnie występujące w konkretnym materiale niezgodności. Można poznać ich rozmiar, a także ilość i właśnie umiejscowienie. Technologia ta bazuje na wykorzystaniu zjawisk akustycznych, które będą zachodzić w komponentach. Wykorzystuje się tu fale ultradźwiękowe, które będą emitowane o bardzo różnych częstotliwościach w odniesieniu do różnych materiałów. Jeżeli na przykład badaniom UT poddawana jest stal i jej stopy, to wówczas mówi się o częstotliwościach w zakresie od 0,5 do 25 MHz. Natomiast w przypadku tworzyw sztucznych, zakres ten będzie wynosić od 25 do 250 kHz. Bardzo ważne także jest podczas badań to, aby w posiadaniu były próbki wzorcowe, do których można się odnosić, analizując uzyskane podczas badań dane. To bardzo ważne bez względu na to, jakie jest miejsce, a także czas badania i w pewnym zakresie także konkretna aparatura, która jest wówczas stosowana.
Jakie są stosowane metody badań ultradźwiękowych?
Wielu przedsiębiorców wykorzystuje także różne metody takich analiz. W praktyce więc jeśli chodzi o badania UT, wyróżnia się metodę echa, metodę przepuszczania i metodę rezonansu. Metoda echa to po prostu fal ultradźwiękowych, a następnie ich odbiór po tym, jak będą się odbijać od nieciągłości, które występują w materiale albo też od powierzchni ograniczających. Metoda przepuszczania, zwana też metodą cienia, to pomiary amplitudy fali ultradźwiękowej za wadą materiałową. Poza tym, gdy ktoś posługuje się badaniami UT, to może wykonać metodę rezonansu. Tutaj nieprawidłowości wykrywa się, wykorzystując właśnie zjawisko rezonansu, które będzie zachodzić wówczas, gdy grubość kontrolowanego elementu jest całkowitą wielokrotnością połowy długości fali. Ta metoda umożliwia także znalezienie rozwarstwień w materiale.
Zostaw komentarz