Najlepsze małe samochody dostawcze – dla kogo będą idealne?

Najlepsze małe samochody dostawcze - dla kogo będą idealne?

Małe samochody dostawcze są najlepszym rozwiązaniem dla biznesów, w których trzeba przewieźć niewielki transport, który nie mieści się w bagażniku zwykłego auta osobowego lub jest zbyt brudzący. To dobre rozwiązanie dla transportu kilku osób (wersje 7-osobowe) – członków rodziny lub małej firmy. Od kilku lat obserwujemy na rynku motoryzacyjny rewolucję elektryczną. Większość światowych marek stawia na napęd elektryczny lub hybrydowy, stale też udoskonalane są znane nam już modele. Małe dostawczaki stają się przyjazne środowisku i bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Mercedes – jedna z najlepszych marek dostawczaków

Jedną z najwyżej ocenianych marek samochodów dostawczych jest Mercedes-Benz. Małe samochody dostawcze od tego producenta, dostępne są w różnych wariantach podwozia i zabudowy. Mercedes mały dostawczy to samochód cechujący się oszczędnym silnikiem i szerokim zapleczem serwisowym – co jest szczególnie ważne w samochodach nastawionych na ciągłe użytkowanie.

W ubiegłym roku swoją premierę miał Mercedes Citan. Ten mały dostawczak został wyposażony w system multimedialny MBUX i najnowsze rozwiązania z zakresu łączności. Możemy liczyć zatem na takie udogodnienia jak: nawigacja, asystent głosowy „Hej Mercedes!”, a także usługi Mercedes Me (pozwalające np. na zarządzanie całą flotą pojazdów). Dla zwiększenia bezpieczeństwa zamontowano wysokiej jakości kamerę cofania. Ponadto Citan jest pakowny oraz posiada liczne punkty do mocowania towaru. Dostępny jest w wersji Tourer (dostosowany do przewożenia osób) lub Van. Do zalet tego modelu należy system bezprzewodowego ładowania telefonu, pakiet bezpieczeństwa aktywnego, reflektory LED High Performance (lepsze oświetlenie przy mniejszym zużyciu energii).

Całą ofertę dostępnych aut możesz sprawdzić na stronie Autoryzowanego Dealera Mercedesa – AutoFrelik.pl.

Największym konkurentem Mercedesa Citan jest Renault Kangoo trzeciej generacji. Samochody są do siebie podobne pod względem ładowności, ale Mercedes wyróżnia się bardziej nowoczesną technologią (system MBUX) oraz eleganckim i komfortowym wnętrzem. W Kangoo usunięto słupek B, dzięki któremu można łatwo zapakować towar po odsunięciu drzwi bocznych – to bardzo innowacyjne rozwiązanie, ale jeszcze nie wiadomo, czy przekona potencjalnych użytkowników.

Czy warto postawić na e-napęd lub hybrydę?

Trudno określić ile dokładnie jest samochodów na świecie – według ostrożnych szacunków przyjmuje się, że około 1,1 miliarda. Ilość emitowanych przez nie zanieczyszczeń jest więc znacząca dla naszego klimatu. W wielu krajach rządzący zdecydowali się na wprowadzenie ulg finansowych dla aut elektrycznych. Dodatkowo posiadacze e-napędu będą mogli wjeżdżać do stref zamkniętych dla silników spalinowych (tworzonych w centrach dużych miast) i korzystać z bus pasa, znacznie szybciej pokonując zatłoczone ulice. Według Międzynarodowej Agencji Energii liczba pojazdów elektrycznych będzie szybko rosnąć – w 2030 r. ma przekroczyć 100 milionów.

Giganci motoryzacyjni podążają za tym trendem, produkując małe auta dostawcze z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Do światowej czołówki należą m.in.:

  • Fiat E-Ducato – bateria o mocy 47 kWh lub 79 kWh; wyposażony w akumulatory równoległe (w razie awarii jednego z modułów, auto może kontynuować jazdę),
  • Renault Kangoo E-Tech – akumulator o pojemności 45 kWh (umieszczony pod podłogą, dzięki czemu nie zaburza przestrzeni ładunkowej), moc ładowania to maksymalnie 80 kW (170 km zasięgu w pół godziny),
  • Citroen e-Jumpy – dwie wersje nadwozia (platforma lub van), dwie baterie do wyboru: 50 kWh i 75 kWh,
  • Volkswagen T7 – zbudowany na platformie MQB; napęd hybrydowy, dostępne też wersje benzynowe TSI oraz diesel.

W drugim półroczu tego roku ma pojawić się w sprzedaży elektroniczna wersja Mercedesa Citan (eCitan), która będzie posiadać akumulator umożliwiający przejechania 285 km na jednym ładowaniu. Elektryczny dostawczak od Mercedesa będzie mógł się pochwalić szybkim ładowaniem baterii (poziom 80% uzyskamy w 40 minut). Idealny dla firm, które poruszają się w obrębie miasta (np. związanych z e-commerce i usługami kurierskimi).

Samochód przyszłości: Mercedes EQT

Samochód trafi do produkcji w przyszłym roku, ale już teraz wiemy, że warto na niego czekać! Ten mały dostawczak będzie miał platformę i linię montażową zapożyczoną od Renault Kangoo E-Tech. To, co wyróżnia wszystkie samochody marki Mercede-Benz to ich ponadczasowa elegancja i komfort podróżowania. Mercedes EQT jest dedykowany do przewożenia sprzętów związanych ze sportem i rekreacją (idealny dla rodzin, które lubią wspólne, aktywne weekendowe wyjazdy). Charakteryzuje się najwyższym standardem bezpieczeństwa, a dzięki systemowi MBUX zapewnia dostęp do najbardziej aktualnych informacji i rozrywki. Najwyższej klasy wariant Mercedesa EQT zostanie wyposażony w wiele udogodnień, m.in.: system bezkluczykowy, dwusferowa automatyczna klimatyzacja, bezprzewodowa ładowarka QI, nastrojowe oświetlenia.